اثر خواب بر مغز

خواب کافی برای سلامت و کارکرد مناسب همه موجودات از جمله انسان ها یک ضرورت مي باشد.داشتن عادات غذایی صحیح و توجه به زمان خوابیدن و استراحت، برای حفظ سلامت بدن مهم است تا بدن بتواند مواد مغذی را جذب و مواد زائد را دفع کند.

0 9,676

اثر خواب بر مغز

 

خواب کافی برای سلامت و کارکرد مناسب همه موجودات از جمله انسان ها یک ضرورت مي باشد.داشتن عادات غذایی صحیح و توجه به زمان خوابیدن و استراحت، برای حفظ سلامت بدن مهم است تا بدن بتواند مواد مغذی را جذب و مواد زائد را دفع کند.

بدن ما، داراي ساعت بيولوژيك مي باشد، اگر به ساعت بيولوژيك بدنمان توجه كنيم، در سلامت زندگي خواهيم كرد، ولي اگر به ان توجه نكنيم،مشكلات جسمي وروحي اذيتمان خواهد كرد.

خوابيدن به موقع، وبا توجه به ساعت بيولوژيك بدنمان، باعث مي گردد در طول روز شاداب وسرحال باشيم.

برای سالم زیستن، باید خواب راحت، آرام وبه موقعيداشته باشیم. عدم توجه به زمان خواب وساعت بيولوژيك بدن، سلامت روحي وجسمي ما را به خطر مي اندازد.از تحقيقات وبررسيها در مورد زمان خواب واستراحت، چنين استنباق شده كه:

ـ ساعت ۹ تا ۱۱ شب: زمانی است برای از بین بردن مواد سمی و غیر ضروری که این عملیات توسط آنتی اکسیدانها انجام می شود. در این ساعت بهتر است بدن در حال آرامش باشد. در غیر این صورت اثر منفی بر روی سلامتی خود گذاشته اید.

 

ـ سا عت ۱۱ تا ۱ شب: عملیات از بین بردن مواد سمی در کبد ادامه دارد و شما باید در خواب عمیق باشید.

 

ـ ساعت ۱ تا ۳ نیمه شب: عملیات سم زدایی در کیسه صفرا، در طی یک خواب عمیق به طور مناسب انجام می شود.

 

ـ ساعت ۳ تا ۵ صبح: عملیات از بین بردن مواد سمی در ریه اتفاق می افتد. بعضی مواقع دیده شده که افراد در این زمان، سرفه شدید یا عطسه می کنند.

 

ساعت ۵ تا ۷ صبح: این عملیات در روده بزرگ صورت می گیرد، لذا می توانید آن را دفع کنید.

 

ساعت ۷ تا ۹ صبح: جذب مواد مغذی صورت می گیرد، پس بهتر است صبحانه بخورید. افرادی که بیمار می باشند، بهتر است صبحانه را در ساعت ۶:۳۰ میل کنند.

 

کسانی که می خواهند تناسب اندام داشته باشند، بهترین ساعت صرف صبحانه برای آن ها، ساعت ۷:۳۰ می باشد و کسانی که اصلاً صبحانه نمی خورند، بهتر است عادت خود را تغییر دهند و در ساعت ۹ تا ۱۰ صبح صبحانه بخورند.

دیر خوابیدن و دیر بلند شدن از خواب، باعث می شود مواد سمی از بدن دفع نشوند.

از نصفه های شب تا ساعت ۴ صبح، مغز استخوان عملیات خون سازی را انجام می دهد.

 

خواب صبح، سردی به بدن می دهد و خواب شب وخواب كوتاه ظهر، گرمی می دهد.

 

چون مزاج خواب سرد است ،حالا این فعل سرد در زمان سردی (اول صبح اتفاق بيافتد)سردی رو مضاعف میکند . این خواب روی مغز عمل میکند و مغز جزء اندام های سرد انسان است. پس سردی مغز افزایش پیدا میکند واین خواب موجب فراموشی وافسرده خويي می شود وبلغم در بدن جمع شده وفرد چاق مي گردد.

 

مغز با كار كردن مرتب، گرم مي شود، وبايستي با خواب متعادل، اونو خنك نگه داشت . خواب اگر بيش از حد باشه، اونو سردتر مي كنه وكار كردنش دچار مشكل مي شه ، ولي اگردرحد متعادل باشه ، به كارايش كمك مي كنه،وكم خوابي نيز دوباره كارايي ان را به هم مي ريزه وگرمايش را زياد مي كنه .

 

ظهر، معمولاهوا گرم است وكساني كه از اول صبح بيدارند واز مغز خود كار كشيدند ومغزشان با كاركرد گرم شده و همچنين گرمی ظهر تعادل مغز رو بالا می برد و اینجا باید یک سردی آرام به مغز داد، یک سردی آرام بخش و بهترین سردی خواب است که همون خواب ظهرانه و در اصطلاح بعضي هاخواب قیلوله مي گويند .

اين خواب ظهرانه، موتور گرم مغز را خنك مي كنه وكارايي ان را به شدت بالا مي بره .

 

همين طور مصرف غذا هاي سردي، مثل خواب صبحگاهي، سردي مغز را زياد مي كند وهمين مصرف سرديجات وسردكردن مغز، خواب را زياد كرده، فراموشي وبسياري مشكلات ديگر ايجاد مي نمايد.

غذاهاي گرمي بخش، سوخت مغز مي باشند وكارايي اون را بالا نگه مي دارند.

صبح طبعش سرد است، ومغز نيز طبعش سرد است، اگر در صبح هنگام غذا هاي سردي بخش مثل شير، ماست، پنير،گوجه، خيار،هندونه،برنج، مرغ ويا غيره ميل شود،فعاليت مغز دچار مشكل شده وكارايي ان به شدت پايين مي ايد وحاصلي جز رخوت، سستي، بي حالي، كم حوصله گي،فراموشي، خواب الودگي وعصبي بودن نخواهد داشت، ولي اگر شما در صبح هنگام ارده شيره، عسل، تخم مرغ،خرما، كشمش، اجيل وغيره ميل فرماييد،كارايي مغزتان به شدت افزايش پيدا خواهد كرد وشما سر حال، قبراق، سرزنده وخوش برخورد خواهيد بود

 

ارسال یک پاسخ

مشاوره آنلاین