شالازیون‌ ـ chalazion چیست ؟ علائم ، علل ، پیشگیری و درمان شالازیون

0 238

شالازیون‌ ـ chalazion چیست ؟ علائم ، علل ، پیشگیری و درمان شالازیون

شالازیون‌ عبارت‌ است‌ از توده‌ای‌ روی‌ پلك‌ چشم‌ كه‌ به‌ دلیل‌ عفونت‌ مزمن‌ در غدد ترشح ‌كننده‌ مواد نرم‌كننده‌ لبه‌ پلك‌ ، ایجاد می‌شود.

ـ علایم‌ شایع‌:

وجود یك‌ تورم‌ بدون‌ درد روی‌ پلك‌ چشم‌ كه‌ در نگاه‌ اول‌ ممكن‌ است‌ شبیه‌ گل‌ مژه‌ باشد. امكان‌ دارد پلكه‌ متورم‌ شود و فرد در چشم‌ احساس‌ ناراحتی‌ بكند. پس‌ از چند روز، این‌ علایم‌ اولیه‌ ناپدید می‌شوند و آنچه‌ كه‌ بر جای‌ می‌ماند یك‌ برجستگی‌ سفت‌، بدون‌ درد، و با رشد آهسته‌ در پلك‌ است‌. پوست‌ روی‌ این‌ برجستگی‌ را به‌ راحتی‌ می‌توان‌ حركت‌ داد.

ـ علل‌ بیماری:

انسداد یكی‌ از مجاری‌ ارتباطی‌ غده‌ ترشح‌كننده‌ مواد نرم‌كننده‌ لبه‌ پلك‌ با سطح‌ پلك‌. انسداد ممكن‌ است‌ به‌ علت‌ عفونت‌ در اطراف‌ سر مجرا به‌ وجود آمده‌ باشد (معمولاً ناشی‌ از استافیلوكك‌( .

ـ عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر:

بیماری‌های‌ پوستی‌ مثل‌ آكنه‌ روزاسه‌ یا درماتیت‌ سبورئیك‌.

ـ پیشگیری‌:

اگر چشمتان‌ زیاد شالازیون‌ می‌زند، پلك‌ خود را روزانه‌ با آب‌ و شامپو ی طبیعی ویا صابون طبیعی بشویید و بعد از خشك شدن ابتدا با الو فرست اسپری كرده یا الو اكتیواتور بزنید وسپس با عسل طبیعی پانسمان كنید‌، بهتر است پانسمان با عسل شبها قبل از خواب صورت گیرد ودر طول روز مرتب وچندین بارالواكتیواتور یا الو فرست اسپری شود.

با بروز اولین‌ علایم‌ آزردگی‌ چشم‌، روزانه‌ چند بار كمپرس‌ آب‌ گرم‌ روی‌ چشم‌ خود بگذارید.

ـ عواقب‌ مورد انتظار:

شالازیون‌ را امروزه جراحی می كنند كه ما این روش را به هیچ عنوان توصیه نمی كنیم وبا عمل به دستور بالا به راحتی مداوا می گردد.

ـ عوارض‌ احتمالی‌:

انتظار نمی‌رود عارضه‌ای‌ با شالازیون به‌ وجود آید ، ولی با جراحی آن عوارض ناخوش آیندی می تواند ایجاد شود.

ـ درمان‌:

باروش عرض شده در بالا شلازیون به راحتی مداوا می شود، ولی اگر احتمال وجود عفونت هم وجود داشته باشد ، توصیه می شود علاوه بر پانسمان با عسل، نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی یك قاشق عسل طبیعی میل شود و روزی سه عدد قرص بی پروپولیس، سه عدد ابسوربنت سی و ژل الووراء نیز میل شود.

با این روش امكان ندارد شلازیون بتونه به دوام خود ادامه دهد.

 

ارسال یک پاسخ

مشاوره آنلاین